Home ପେମେଣ୍ଟ ବିଭିନ୍ନ ବ୍ୟାଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ବ୍ୟାଙ୍କ ଭେରିଫିକେସନ ଲେଟର କିପରି ଲେଖିବେ?
Bank Verification Letter Formats - Khatabook

ବିଭିନ୍ନ ବ୍ୟାଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ବ୍ୟାଙ୍କ ଭେରିଫିକେସନ ଲେଟର କିପରି ଲେଖିବେ?

by Khatabook

ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ ଏକ ସ୍ୱୟଂଚାଳିତ କ୍ଲିରିଂ ହାଉସ୍ (ACH) ଦେୟ ପ୍ରଦାନ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ପ୍ରକାର ଦେୟ ପାଇଁ, ଏକ ବ୍ୟାଙ୍କ ଭେରିଫିକେସନ ଲେଟରଦରକାର କରେ ସମସ୍ତ କାରବାର ବୈଧ ବ୍ୟଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ସହିତ ଘଟୁଛି ନିଶ୍ଚିତ କରିବା ପାଇଁ । ଅଧିକନ୍ତୁ, ଏହା ନିଶ୍ଚିତ କରେ ଯେ ବ୍ୟବସାୟର ଏକ ବୈଧ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ଅଛି ଯଦି । କ୍ରେତା, ବ୍ୟବସାୟ ସହଭାଗୀ, ଲୋନ ପ୍ରଦାନକାରୀ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ହିତାଧିକାରୀମାନେ ସଂଗଠନର ବିଶ୍ୱସନୀୟତା ବିଷୟରେ ଆରାମ ଅନୁଭବ କରିପାରନ୍ତି ଯେବେ ଭେରିଫାଇ କରନ୍ତି ବ୍ୟାଙ୍କ କନ୍ଫରମସନ ଲେଟର.

ତେଣୁ, ଏକ ଭଲ ଫର୍ମାଟ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ଏକ ଆବଶ୍ୟକ କରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ଭେରିଫିକେସନ ଲେଟର ଯେଉଁ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଆପଣଙ୍କର ବ୍ୟବସାୟର ଏକ ଆକାଉଣ୍ଟ ଅଛି ସେହି ବ୍ୟାଙ୍କ ଉପରେ ଆଧାରିତ । ଏହାସହ, ଏହା ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ବ୍ୟବସାୟର ଶ୍ରେୟ ଯୋଗ୍ୟତାକୁ ନିଶ୍ଚିତ କରେ ।

ବ୍ୟାଙ୍କ ଭେରିଫିକେସନ ଲେଟର ଲେଖିବାରେ ଜଡିତ ପଦକ୍ଷେପ

ବିଭିନ୍ନ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ରହିଥାଏ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଭିନ୍ନ ଫର୍ମାଟର ବ୍ୟାଙ୍କରସ ଭେରିଫିକେସନ ଲେଟର. କିନ୍ତୁ ଲେଟର ଲେଖିବାରେ ଜଡିତ ମୌଳିକ ପଦକ୍ଷେପଗୁଡ଼ିକ ପ୍ରାୟ ସମାନ ରହିଛି । ଯଦି ଆପଣ ଲେଟରରେ ଉପସ୍ଥିତ ଉପାଦାନଗୁଡ଼ିକୁ ବୁଝିପାରିବେ, ତେବେ ଆପଣ କାରବାର କରୁଥିବା ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଛୋଟ ଛୋଟ ବିବରଣୀ ସବୁବେଳେ ସମ୍ଭବ ।

You can make a letter in a simple document. Preferably getting it signed from the bank authority on their letterhead.

  1. ବ୍ୟାଙ୍କ ବିବରଣୀ: ଉପର ବାମ ପାର୍ଶ୍ୱ କୋଣରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ନାମ, ଠିକଣା, ଏବଂ ତାରିଖ ଉଲ୍ଲେଖ କରନ୍ତୁ ।
  2. ବିବରଣୀ ପାଇଁ ଯାହାକୁ ଲେଖିବେ: ଗ୍ରାହକ ବିବରଣୀ (ଆପଣଙ୍କ ବ୍ୟବସାୟ ଯାଞ୍ଚ କରିବାକୁ କିଏ ଏକ ଲେଟର ଆବଶ୍ୟକ କରେ) ।
  3. To (କୁ): ଯାହାକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତା କରାଯାଇପାରେ ।
  4. Subject: କେଉଁ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆପଣଙ୍କ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଏହି ଲେଟର ପ୍ରଦାନ କରେ ତାହା ଉଲ୍ଲେଖ କରନ୍ତୁ । (ଏହା ହୋଇପାରେ ଗୋଟିଏ ଠିକଣା ଭାଲିଡ଼ାସାନ ଲେଟର , ଶ୍ରେୟ ଯୋଗ୍ୟତା, ଏବଂ ଆହୁରି ଅନେକ) ।
  5. ବର୍ଣ୍ଣନା: ଏହି ବିଭାଗରେ ଆପଣଙ୍କର ବ୍ୟବସାୟର ବିବରଣୀ ଉଲ୍ଲେଖ କରନ୍ତୁ
    ନାମ, ଠିକଣା, ଯୋଗାଯୋଗ ନମ୍ବର, ୱେବସାଇଟ୍ ଠିକଣା, ଇମେଲ ID, ଏବଂ ପଞ୍ଜିକୃତ ନମ୍ବର । ବ୍ୟାଙ୍କ ଏହାକୁ ଅନୁମତି ଦେବ ଏବଂ ନିମ୍ନଲିଖିତ ବିବରଣୀ ମଧ୍ୟ ଯୋଡି ପାରିବେ ।

    • ଆପଣଙ୍କର ବ୍ୟାଙ୍କ ବିବରଣୀ
    • ଆକାଉଣ୍ଟ ନମ୍ବର
    • ଆକାଉଣ୍ଟ ଟାଇପ
    • ଆକାଉଣ୍ଟ ଖୋଲିବାର ତାରିଖ
    • ଶେଷରେ, ବ୍ୟାଙ୍କ ଆପଣଙ୍କର ଋଣ/କ୍ରେଡିଟ ଯୋଗ୍ୟତାକୁ ଅନୁମତି ଦେବ ।
  6. ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ନାମ ଏବଂ ଦସ୍ତଖତ

ବ୍ୟାଙ୍କ କନଫର୍ମେଶନ ଲେଟର ଫର୍ମାଟ

ସାଧାରଣତ ଅଡ଼ିଟ୍ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ପାଇଁ ଏକ କନଫର୍ମେଶନ ଲେଟର ଆବଶ୍ୟକ । କନଫର୍ମେଶନ ଲେଟର ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ କାରଣ ରହିଥାଏ:

  • ବ୍ୟାଙ୍କ ଓପେରସନ କନଫର୍ମେଶନ – ବ୍ୟାଙ୍କ ଆପଣଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ନିଶ୍ଚିତ କରିବ ।
  • ବ୍ୟାଙ୍କ ବାଲାନ୍ସ କନଫର୍ମେଶନ – ବ୍ୟାଙ୍କ ଆପଣଙ୍କର ବାଲାନ୍ସକୁ ସପୋର୍ଟ କରେ ଏବଂ ଏହିପରି ଗ୍ରାହକମାନଙ୍କୁ ଆପଣଙ୍କର ଆକାଉଣ୍ଟ ବାଲାନ୍ସ ବିଷୟରେ ନିଶ୍ଚିତ କରେ ।
  • ଏଡ୍ରେସ ଭେରିଫିକେସନ ଲେଟର – ଆପଣଙ୍କ ବିଜନେସର ଶାରୀରିକ ଉପସ୍ଥିତି ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ଏହି ଲେଟର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଏ ।

ଏହିପରି ଲେଟରର ଫର୍ମାଟରେ ସମସ୍ତ ବିବରଣୀ ଧାରଣ କରିବ ଯେପରି ଏକ ଲେଟର ଲେଖିବାରେ ଅନୁସରଣ କରାଯିବାକୁ ଥିବା ପଦକ୍ଷେପଗୁଡ଼ିକରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି । ଯେଉଁ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଅକ୍ଷର ଦିଆଯାଇଛି, ସେହି ଅନୁସାରେ କେବଳ ବର୍ଣ୍ଣନା ବିଭାଗ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବ ।

ବ୍ୟାଙ୍କର ଭେରିଫିକେସନ ଲେଟର ଫର୍ମାଟ୍:

ନିମ୍ନରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ଫର୍ମାଟ୍ ହେଉଛି ଅନ୍ୟ ଏକ ଯେଉଁଥିରେ ବ୍ୟାଙ୍କର ବିବରଣୀ ବର୍ଣ୍ଣନା ତଳେ ଆସିଥାଏ । ସମ୍ପୃକ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କ ସହିତ ଯାଞ୍ଚ କରନ୍ତୁ ଏକ ବ୍ୟାଙ୍କ ଭେରିଫିକେସନ ଫର୍ମ ଏବଂ ଏହା ଭିନ୍ନ ଦେଖାଯାଏ । ତଥାପି, ମ ମୌଳିକ ବିବରଣୀ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବ ନାହିଁ ।

 

କାହା ପାଇଁ, ଏହା ହୋଇପାରେ ।

 

ଆଜ୍ଞା,

  • ଏହା ନିଶ୍ଚିତ କରାଯାଉଛି ଯେ, ବିଜନେସର ନାମ, ଠିକଣା (ଖୋଲିବା ତାରିଖ) ଠାରୁ ଆମ ସହିତ ଏକ ଆକାଉଣ୍ଟ୍ ପରିଚାଳିତ ହେଉଛି ।
  • ସେମାନଙ୍କର ଠିକଣା, କ୍ରେଡିଟ୍ ଯୋଗ୍ୟ ଏବଂ PAN ବିବରଣୀଗୁଡିକ ଆମ ସହିତ ଯାଞ୍ଚ ଏବଂ ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଛି ।
  • IFSC ନମ୍ବର ସହିତ ବ୍ୟାଙ୍କ ଶାଖା
  • ବ୍ୟାଙ୍କ ନାମ ଏବଂ ଠିକଣା

 

ସିଲ୍ ସହିତ ବ୍ୟାଙ୍କର ଦସ୍ତଖତ

ତାରିଖ ନାମ

ସ୍ଥାନ ନାମକରଣ

ବ୍ୟାଙ୍କ ଷ୍ଟେଟମେଣ୍ଟ ଲେଟର ଫର୍ମାଟ୍

ଯେତେବେଳେ ଆପଣଙ୍କର ବିଜନେସରେ ହୋଇଥିବା କାରବାର ବିଷୟରେ ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଏକ ବିବୃତ୍ତି ପାଇବା ଆବଶ୍ୟକ, ସେତେବେଳେ ଆପଣ ଏହାକୁ ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଅନୁରୋଧ କରିପାରିବେ । ଏହି ଲେଟର ସାଧାରଣତଃ ବ୍ୟାଙ୍କ ଭେରିଫିକେସନ ଫର୍ମାଟ୍ ଅନୁଯାୟୀ ସମସ୍ତ ବିବରଣୀ ଧାରଣ କରିବ କିନ୍ତୁ ଅତିରିକ୍ତ ଭାବରେ ଆପଣଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ଏବଂ କ୍ରେଡିଟ୍ ଏବଂ ଡେବିଟ୍ ବିବରଣୀ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ କରିବ । ଏହି ଲେଟର ସାଧାରଣତଃ ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ବିଜନେସକୁ ସିଧାସଳଖ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥାଏ କାରଣ ଏଥିରେ ବିସ୍ତୃତ ଟ୍ରାନ୍ସକ୍ସନ ରହିଥାଏ । ଏହା ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଥାଏ ଅଡିଟ ଏବଂ ଟାକ୍ସ ଭେରିଫିକେସନ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ।

PACL ବ୍ୟାଙ୍କ ଭେରିଫିକେସନ ଲେଟର

ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ରାୟକୁ ଆଧାର କରି ଲୋଧା କମିଟି ସମସ୍ତ ନିବେଶକଙ୍କୁ ପର୍ଲ ଆଗ୍ରୋଟେକ୍ କର୍ପୋରେସନ୍ ଲିମିଟେଡ୍ (PACL) ରୁ ବିନିଯୋଗ କରିଥିବା ଟଙ୍କା ଦାବି କରିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛି । ଆପଣ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ PACL ବ୍ୟାଙ୍କ ଭେରିଫିକେସନ ଲେଟର PDFଏବଂ ଫେରସ୍ତ ପାଇଁ ଦାବି କରିବାକୁ ନିମ୍ନରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ଫୋଲା କରିପାରିବେ ।

  1. PDF ଫର୍ମ ଡାଉନଲୋଡ୍ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ସବିଶେଷ ତଥ୍ୟ ପୁରଣ କରନ୍ତୁ ।
  2. ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ ଫର୍ମାଟରେ ନିମ୍ନରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ସମସ୍ତ ବିବରଣୀ ସଂଗ୍ରହ କରନ୍ତୁ (ପ୍ରିଣ୍ଟ ଏବଂ ସ୍କାନ୍)
    • PACL ସାର୍ଟିଫିକେଟ ରସିଦ
    • PAN କାର୍ଡ
    • କ୍ୟାନସଲଡ଼ ଚେକ
    • ବ୍ୟାଙ୍କ ଭେରିଫିକେସନ ଲେଟର
    • ପାସପୋର୍ଟ ସାଇଜ଼ ଫୋଟୋ
  3. କ୍ଲିକ କରନ୍ତୁ www.sebipaclrefund.co.inଏବଂ ପଞ୍ଜୀକରଣ ସମୟରେ ଆପଣ ବ୍ୟବହାର କରିଥିବା ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର ସହିତ PACL ନୀତିରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ପଞ୍ଜୀକରଣ ନମ୍ବର ଉଲ୍ଲେଖ କରନ୍ତୁ । ଏହା ଏକ OTP ସୃଷ୍ଟି କରିବ ।
  4. OTP ଗ୍ରହଣ କରିବା ପରେ ଏକ ପାସୱାର୍ଡ ସୃଷ୍ଟି କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ନିଶ୍ଚିତ କରନ୍ତୁ ।
  5. ବର୍ତ୍ତମାନ ଆପଣଙ୍କର ବ୍ୟାଙ୍କ ବିବରଣୀ, ରସିଦ ବିବରଣୀ, PAN ନମ୍ବର, ଚେକ୍ ନମ୍ବର ଇତ୍ୟାଦି ପ୍ରଦାନ କରି ଦାବି ପ୍ରକ୍ରିୟା ସହିତ ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତୁ ।
  6. ଷ୍ଟେପ୍ 2 ରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଥିବା ପରି ସମସ୍ତ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ୍ ଅପଲୋଡ୍ କରନ୍ତୁ ।
  7. ଟିକ୍ ମାରି ରାଜି ହୁଅନ୍ତୁ ଏବଂ ଦାଖଲ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ ।
  8. ଆପଣ ଏକ SMS ଗ୍ରହଣ କରିବେ ଏବଂ ସେଠାରୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କର ଦାବି ସ୍ଥିତିକୁ ଅନଲାଇନ୍ ଟ୍ରାକ୍ କରିପାରିବେ ।

Key Takeaways:

  • ଅଧିକାଂଶ ବ୍ୟାଙ୍କ ୱେବସାଇଟରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ଯାଞ୍ଚ ପତ୍ରଗୁଡ଼ିକ ଅନଲାଇନରେ ଉପଲବ୍ଧ । ଉପରୋକ୍ତ ଷ୍ଟେପଗୁଡିକ ଅନୁସରଣ କରି ଆପଣ ଗୋଟିଏ ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିପାରିବେ । ମୋଟ ଉପରେ, ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ଉପରେ ଆଧାର କରି ସାମାନ୍ୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ ସହିତ ସେମାନେ ସମାନ ଅଟନ୍ତି ।
  • ଏହା ଆପଣଙ୍କ ବିଜନେସ ସହିତ ବ୍ୟାଙ୍କର କ୍ରେଡିଟ୍ ଲାଇନ୍ ବୈଧ କରିବାକୁ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ ।
  • ଅନୁରୋଧ ପରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତି କିମ୍ବା ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କୁ ଏପରି ଲେଟର ପ୍ରଦାନ କରିବ।
  • ଏହାକୁ ଏକ ବୈଧ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ କରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟାଙ୍କରଙ୍କ ଦସ୍ତଖତ ପାଇବାକୁ ନିଶ୍ଚିତ କରନ୍ତୁ, ଯଦି ଆପଣ ଏହାକୁ ଟିକସ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଦାଖଲ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି ।
  • ମନେରଖନ୍ତୁ ଯେ ଯାଞ୍ଚ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ କେବଳ ସେହି ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ପାଇଁ ଭଲ ଧାରଣ କରିଥାଏ । ଏହାକୁ ଅନିୟମିତ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ । କେଉଁ କାରଣରୁ କୌଣସି ତୃତୀୟ ପକ୍ଷକୁ ଏପରି ଲେଟର ଦିଆଯାଏ ବୋଲି ବ୍ୟାଙ୍କ ଉଲ୍ଲେଖ କରିବ ।
  • ଏହି ଲେଟରକୁ ବିଜନେସ ମୂଲ୍ୟ ଯାଞ୍ଚ, ଏକ JV ପ୍ରୋଜେକ୍ଟରେ ପ୍ରବେଶ ଇତ୍ୟାଦି ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ ।

ତେବେ ବ୍ୟାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ଏହି ଲେଟରରେ କୌଣସି ପେମେଣ୍ଟ କିମ୍ବା ପାଣ୍ଠି ଯୋଗାଣର ୱାରେଣ୍ଟି ନାହିଁ। ଯେ କୌଣସି ସଂପୃକ୍ତ ପକ୍ଷକୁ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଅସ୍ତିତ୍ୱ ଏବଂ ଋଣ ଯୋଗ୍ୟତା ବିଷୟରେ ଏହା କେବଳ ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଏକ ପ୍ରାଧିକରଣ ।

Related Posts

Leave a Comment