Home ବିଜନେସ ଟିପ୍ସ ଏକ ସଫଳ କିରାନା ଷ୍ଟୋର ଖୋଲିବା ପାଇଁ ଏକ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଗାଇଡ୍
Opening a Kirana Store - Khatabook

ଏକ ସଫଳ କିରାନା ଷ୍ଟୋର ଖୋଲିବା ପାଇଁ ଏକ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଗାଇଡ୍

by Khatabook

ଆପଣଙ୍କର ସମଗ୍ର ଉଦ୍ୟୋଗୀ ସ୍ୱପ୍ନକୁ ସାକାର କରିବା ପାଇଁ ଭାରତ ଏକ ଆଧାର ଅଟେ । ଠିକ୍, ତୁମର ଦୃଷ୍ଟିକୁ ବାସ୍ତବ ରୂପ ଦେବା ପାଇଁ ଖ୍ୟାତିସମ୍ପନ୍ନ ଅନୁଷ୍ଠାନଗୁଡ଼ିକରୁ ଏକ ବଡ଼ ଶିକ୍ଷା ପାଇବା କିମ୍ବା ବିପୁଳ ଆର୍ଥିକ ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ । ଆପଣଙ୍କୁ କେବଳ ଏକ ଆକାଂକ୍ଷା, ପରିଶ୍ରମୀ ମନୋଭାବ ଏବଂ ଅଳ୍ପ ଅର୍ଥ ଦରକାର । ଏହା ସହିତ, ଆପଣ କୌଣସି ସମୟରେ ଏକଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ରେ ସୁନାମ ଏବଂ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିପାରିବେ । ଚିନ୍ତା କରୁଛନ୍ତି କିପରି? ଏହି ସରଳ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀଗୁଡିକ ଅନୁସରଣ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଆପଣ ଏକ ସେଟ୍ ଅପ୍ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଗୋଟିଏ Kirana storeଆପଣଙ୍କର ଉଦ୍ୟୋଗୀ ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ଏହା ହେଉଛି ପ୍ରଥମ ପଦକ୍ଷେପ ।

କିରାନା ଷ୍ଟୋର କ’ଣ?

ଏକ କିରାନା ଷ୍ଟୋର ହେଉଛି ଏକ ସ୍ଥାନୀୟ ବିଭାଗ ଷ୍ଟୋର ବ୍ୟବସାୟ ଯାହା ପ୍ରତ୍ୟେକ ଘରେ ଆବଶ୍ୟକ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାରର ଖାଦ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ବିକ୍ରି କରେ । ସେମାନଙ୍କ ପାଣ୍ଠି ଉପଲବ୍ଧତା ଉପରେ ଆଧାର କରି ଜଣେ ଷ୍ଟୋର ସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରିପାରନ୍ତି । କେଉଁଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ପ୍ରୋଭିଜେସନ୍ ଷ୍ଟୋର୍‌ ପାଇଁ କେଉଁ କ୍ରମ ଅନୁସରଣ କରିବାକୁ ଜାଣିବା ପାଇଁ ନିମ୍ନରେ ଥିବା ବିଭାଗଗୁଡ଼ିକରୁ ଇନପୁଟ୍ ପାଆନ୍ତୁ ଭର୍ତି ସମସ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ଏବଂ ଦୈନନ୍ଦିନ ଆବଶ୍ୟକ ସାମଗ୍ରୀ ସହିତ ।

କିରାନା ଷ୍ଟୋର କିପରି ଖୋଲିବେ? ପର୍ଯ୍ୟାୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ

ଷ୍ଟେପ୍ 1: ବ୍ୟବସାୟ ଫ୍ରେମୱାର୍କ ରଖନ୍ତୁ

ପ୍ରଥମେ ଜିନିଷ ପ୍ରଥମେ ।

ବନାନ୍ତୁ ଗୋଟିଏ ବିଭାଗୀୟ ଷ୍ଟୋର ଯୋଜନା ଆପଣ ଆରମ୍ଭ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ନିମ୍ନଲିଖିତ ବିବରଣୀ ସହିତ । ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷ ଏବଂ ବଜାରକୁ ବୁଝନ୍ତୁ ଯାହା ଏକ ସଫଳ ବ୍ୟବସାୟର ଚାବି ।

  • ଆପଣଙ୍କର ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପସନ୍ଦ ଜାଣନ୍ତୁ
  • ସେମାନଙ୍କର କ୍ରୟ ସମ୍ଭାବନାକୁ ଚିହ୍ନନ୍ତୁ
  • ସେମାନଙ୍କର ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତି ବିଷୟରେ ସଚେତନ ରୁହନ୍ତୁ
  • ପ୍ରତିଯୋଗୀ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ଜିତିବାର କୌଶଳ ଯାଞ୍ଚ କରନ୍ତୁ

ଷ୍ଟେପ 2: ସ୍ଥାନ ବାଛନ୍ତୁ

ବର୍ତ୍ତମାନ ଯେହେତୁ ଆପଣ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଲୋକଙ୍କ ଆବଶ୍ୟକତା ବିଷୟରେ ଏକ ଯଥାର୍ଥ ଧାରଣା ପାଇଛନ୍ତି, ଦୋକାନର ସ୍ଥାନ ବାଛିବା ପାଇଁ ଆଗକୁ ବଢନ୍ତୁ । ଆପଣଙ୍କ କିରାନା ଷ୍ଟୋର ଅବସ୍ଥାନ ବାଛିବା ପାଇଁ ବୁଦ୍ଧିମାନ ଉପାୟ ହେଉଛି ଏକ ଦୋକାନକୁ ଯିବା ଯାହା ବୃହତ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ଦ୍ୱାରା ଉପଲବ୍ଧ ହୋଇଥାଏ । ଏଥିସହ, ସହରରୁ ଟିକିଏ ଯିବା ପାଇଁ ଖୋଲା ରୁହନ୍ତୁ ଯେଉଁଠାରେ ଲୋକଙ୍କ ପ୍ରକୃତ ଆବଶ୍ୟକତା ଅଛି ଏବଂ ସେମାନେ ସରଳ ଦୈନନ୍ଦିନ ଖାଦ୍ୟ କ୍ରୟ ପାଇଁ ବହୁ ଦୂର ସ୍ଥାନକୁ ଯାତ୍ରା କରନ୍ତି । ନିଶ୍ଚିତ କରନ୍ତୁ ଯେ ଆପଣ ବାଛିଥିବା ଏହି ସ୍ଥାନଟି ସହଜରେ ଲୋକମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଉପଲବ୍ଧ ଅଟେ । ଆଖପାଖରେ ଥିବା ପ୍ରତିଯୋଗୀ ଏବଂ ଗ୍ରାହକଙ୍କଠାରୁ ସେମାନେ କରିଥିବା କାମ ଉପରେ ନଜର ରଖନ୍ତୁ ।

ଷ୍ଟେପ 3: ଆପଣଙ୍କର ପାଣ୍ଠି ଯୋଜନା କରନ୍ତୁ

ଥରେ ଆପଣ କିରାନା ଷ୍ଟୋର ଅବସ୍ଥାନ ଚୂଡାନ୍ତ କରିଦେଲେ, ଆପଣଙ୍କୁ ସେହି ସ୍ଥାନରେ ରହିବା ଖର୍ଚ୍ଚ ମାପ କରିବାକୁ ପଡିବ । ତାହା ସହିତ, ଆପଣ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ ଦୋକାନ ଭଡା ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ଅର୍ଥ ପାଇଁ ଏକ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବେ । ଡିଜାଇନ୍ ଏବଂ ଭିତ୍ତିଭୂମି, ୟୁଟିଲିଟି ବିଲ୍ ଏବଂ ଭଣ୍ଡାର କ୍ରୟ ଇତ୍ୟାଦିର ମୂଲ୍ୟକୁ ମଧ୍ୟ ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ବିଚାର କରିବେ । ଆପଣ ଏକ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍ ହେବାର ଅନ୍ୟ ଏକ ବିକଳ୍ପ ମଧ୍ୟ ବିଚାର କରିପାରିବେ । ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ, ଆପଣ ଜିନିଷଗୁଡିକ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଯିବେ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କୁ କେବଳ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜର୍ଙ୍କୁ ଏକ ରୟାଲଟି ଦେବାକୁ ପଡିବ । ଏହି ମଡେଲରେ ଭଲ ଏବଂ ଖରାପ ଅଛି, ତେଣୁ ଆପଣ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରୁହନ୍ତୁ ।

ଷ୍ଟେପ 4: ଏକ ଷ୍ଟକ୍ ତାଲିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ

ଆସନ୍ତୁ ଧରିବା ଯେ ଆପଣ ଷ୍ଟୋର ସେଟ୍ ଅପ୍ କରିସାରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଭିତ୍ତିଭୂମି ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ, ଆପଣ ବିକ୍ରୟ କରିବାକୁ ଥିବା ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକ ସହିତ ଷ୍ଟକ୍ କରିବା ଉଚିତ୍ । ଯଦି, ଆପଣ ଅନେକ ଆଇଟମ୍ କ୍ରୟ କରନ୍ତି ଏବଂ ଶୀଘ୍ର ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଖୋଜନ୍ତି ନାହିଁ, ତେବେ ଆପଣ କମ୍ପାନୀର ଲାଭ ଏବଂ ନଷ୍ଟ ହେବାକୁ ଯାଉଥିବା ଜିନିଷଗୁଡିକ ରୋଜଗାର କରିବାକୁ ଚିନ୍ତିତ ହୋଇପାରନ୍ତି| ଅନ୍ୟ ପଟେ, ଯଦି ଆପଣ କେବଳ ବହୁତ କମ୍ ଷ୍ଟକ୍ ରଖିଛନ୍ତି ଏବଂ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପ୍ରବାହକୁ ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି ତେବେ ଲୋକମାନେ ଯାହା ଚାହାଁନ୍ତି ତାହା ପାଇବେ ନାହିଁ, ତେବେ ସେମାନେ ପୁନର୍ବାର ଆପଣଙ୍କ ଷ୍ଟୋର୍‌ ପରିଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରିପାରନ୍ତି ନାହିଁ । ତେଣୁ, ଏହାକୁ ଏକ ଜିତିବା ପାଇଁ ଜିନିଷଗୁଡିକ ସନ୍ତୁଳନ କରିବାକୁ ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ପଡିବ । ଏକ ଦ୍ରବ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ inventory management system ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ ।

ଆପଣଙ୍କ କିରାନା ଷ୍ଟୋର୍‌ର ଲାଭ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଶ୍ରେଷ୍ଠ 5 ଟିପ୍ସ

ଆପଣ ଛୋଟ ପଦାଙ୍କ ଅତିକ୍ରମ କରିଛନ୍ତି ଆରମ୍ଭ କରିବାର କିରାନା ଷ୍ଟୋର୍‌. ତଥାପି, ଗ୍ରାହକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆପଣଙ୍କର ଉପସ୍ଥିତି ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବାକୁ ଆପଣଙ୍କର ଏକ ଦୀର୍ଘ ରାସ୍ତା ଅଛି । ଏହି ଚିନ୍ତାଧାରା ସହିତ ହନ୍ତସନ୍ତ ହୁଅନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏବଂ ନିଶ୍ଚିତ ହୁଅନ୍ତୁ ଯେ ନିମ୍ନଲିଖିତ ସରଳ ଟିପ୍ସଗୁଡ଼ିକ ଆପଣଙ୍କ ବ୍ୟବସାୟ ପାଇଁ ପହଞ୍ଚିବାରେ ସକ୍ଷମ ହେବ ।

  1. ଦେଖନ୍ତୁ ଏବଂ ଅନୁଭବ କରନ୍ତୁ – ଭିଜୁଆଲ୍ ଅନୁଭବ ମଣିଷର ମସ୍ତିଷ୍କ ଉପରେ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ଦେଇଥାଏ ଏବଂ ଏହିପରି ଆପଣଙ୍କର ଦୋକାନକୁ ସଠିକ୍ ଲୁକ୍ ଏବଂ ଅନୁଭବ ଯୋଗାଇବା ଆବଶ୍ୟକ । ଏଥିସହ ନିଶ୍ଚିତ କରନ୍ତୁ ଯେ ଜିନିଷଗୁଡିକ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେଉଛି ଏବଂ ସୁନ୍ଦର ଭାବରେ ସଜାଯାଇଛି ଯାହା ଦ୍ୱାରା ସେମାନେ ଏହାକୁ ଏକ ନଜରରେ ଖୋଜି ପାରିବେ ।
  2. କାର୍ଯ୍ୟ ସମୟ – ଆପଣଙ୍କ ଅଞ୍ଚଳରେ ରହୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ଆଧାର କରି ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଆପଣଙ୍କର ଦୋକାନ ପରିଚାଳନା କରିବେ । ଯଦି ଯୁବକ ପରିବାର ଆପଣଙ୍କ ଅଞ୍ଚଳରେ ରୁହନ୍ତି ଏବଂ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଦିନରେ କାମ କରନ୍ତି ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ବିଳମ୍ବିତ ସନ୍ଧ୍ୟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏବଂ ରବିବାର ଦିନ ଦୋକାନକୁ ଖୋଲା ରଖିବା ଆବଶ୍ୟକ, ସେମାନଙ୍କୁ ଅସୁବିଧାମୁକ୍ତ କ୍ରୟ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଅନ୍ତୁ ।
  3. ରିହାତି ଏବଂ ଅଫର୍ – ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କରିବା ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ଆପଣଙ୍କର ସ୍ଥାୟୀ ପରିଦର୍ଶକ କରିବା ପାଇଁ ରିହାତି ଏବଂ ଉପହାର କୁପନ୍ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତୁ । ମାଗଣାରେ ସଠିକ୍ ଜିନିଷ ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ନିଶ୍ଚିତ ହୁଅନ୍ତୁ ଏବଂ ଆକର୍ଷଣୀୟ କିମ୍ବା ମୂର୍ଖ କାରବାର ନ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ, ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ବ୍ୟବସାୟକୁ ବଦନାମ କରିପାରେ ।
  4. ବୈଷୟିକ କ୍ୟାଚ – ସ୍ମାର୍ଟ ସିଷ୍ଟମ୍ ସ୍ମାର୍ଟ ଭାବରେ ବିଶ୍ୱକୁ ଶାସନ କରୁଛି ଏବଂ ଏହା ମଧ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଯେ ଆପଣ ମଧ୍ୟ ନବୀକରଣ ରୁହନ୍ତୁ । ଆବେଦନ କରନ୍ତୁ ଏକ Bharat QR code ଯାହା ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ସହଜ ଏବଂ ଶୀଘ୍ର ପେମେଣ୍ଟ ପଦ୍ଧତି । ସାଧାରଣ ମାନସିକ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଗୋଷ୍ଠୀ ଗଠନ କରି ରିହାତି ବିବରଣୀ ବାଣ୍ଟିବାକୁ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର ସଂଗ୍ରହ କରନ୍ତୁ ।
  5. ପର୍ଶନଲ ଟଚ – ଆପଣ ଷ୍ଟୋରରେ ଯୋଡିଥିବା କୌଣସି ଵିଶେଷତା/ ଫିଚର୍ସ ନିର୍ବିଶେଷରେ, କୌଣସି ଜିନିଷ ମାନବ ସ୍ପର୍ଶକୁ ଅତିକ୍ରମ କରିପାରିବ ନାହିଁ । ଆପଣଙ୍କର ଗ୍ରାହକମାନଙ୍କୁ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଭାବରେ ଜାଣନ୍ତୁ ଏବଂ ନିଶ୍ଚିତ କରନ୍ତୁ ଯେ ଆପଣଙ୍କ ଷ୍ଟୋରରେ ଉପଲବ୍ଧ ନ ହେବା ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆପଣ ଚାହୁଁଥିବା ବ୍ରାଣ୍ଡଗୁଡିକ ସହିତ ସେମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତୁ । ଏହା ସେମାନଙ୍କ ଉପରେ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ସୃଷ୍ଟି କରିବ ଏବଂ ସେମାନେ ଆପଣଙ୍କର ବିଶ୍ୱସ୍ତ ଗ୍ରାହକ ହେବେ ।

ବନ୍ଦ ପରାମର୍ଶ

କିରାନା ଷ୍ଟୋର ସ୍ଥାପନ କରିବା ରକେଟ୍ ବିଜ୍ଞାନ ନୁହେଁ ଏବଂ ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କର ବିଜନେସ ବୃଦ୍ଧି କରିପାରିବେ ଅଳ୍ପ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ।ଆପଣଙ୍କୁ କେବଳ ସଠିକ୍ ଭିତ୍ତିଭୂମି କରିବା ଏବଂ ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ । ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଦିନରେ ଘନିଷ୍ଠ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ବ୍ୟବସାୟର ସୁଗମ ପ୍ରବାହ ପାଇଁ ହାଇକପ୍ ସମାଧାନ କରନ୍ତୁ । ଏକ ସଫଳ ଖୁଚୁରା ବ୍ୟବସାୟ ପାଇଁ ଏକ ମୌଳିକ ମନ୍ତ୍ର ହେଉଛି ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରତିଯୋଗୀମାନଙ୍କୁ ଜାଣିବା ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ସହିତ ସଂଯୋଗ କରିବା । କିଛି ପ୍ରୟାସ ସହିତ ଏହି ସରଳ ସୂତ୍ର ଆପଣଙ୍କ କିରଣ ଷ୍ଟୋର ବ୍ୟବସାୟକୁ ଆକାଶଛୁଆଁ କରିବ ।

Related Posts

Leave a Comment