Home ପେମେଣ୍ଟ ଆପଣଙ୍କର ଫ୍ଲୋରିସିଂ ବିଜନେସ ପାଇଁ UPI QR କୋଡ୍ କିପରି ପାଇବେ?
How to generate UPI QR Code - Khatabook

ଆପଣଙ୍କର ଫ୍ଲୋରିସିଂ ବିଜନେସ ପାଇଁ UPI QR କୋଡ୍ କିପରି ପାଇବେ?

by Khatabook

ଭାରତରେ UPI QR କୋଡର ଉତ୍ପତ୍ତି

8 ନଭେମ୍ବର 2016 ର ଇଭେଣ୍ଟ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଯେତେବେଳେ ଦେଶକୁ ଏକ ଟେଲିଭିଜନ ସମ୍ବୋଧନରେ ମାନ୍ୟବର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ବିମୁଦ୍ରୀକରଣ ପାଇଁ ଯେଉଁଥିରେ ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀ ସିରିଜର ସମସ୍ତ ₹500 ଏବଂ ₹1000 ନୋଟ ଓ ଫଳସ୍ୱରୂପ ଦେଶ ଗଭୀର ଆଘାତରେ ଥିଲା । ତାଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି ସେତେବେଳେ ପ୍ରଚଳିତ ଥିବା 86% ମୁଦ୍ରାକୁ ଅଵୈଧ କରିଥିଲା । ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ ଛାୟା ଅର୍ଥନୀତିକୁ ହ୍ରାସ କରିବ ବୋଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଦାବି କରିଥିଲେ । ଏହା ବେଆଇନ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଏବଂ ଆତଙ୍କବାଦର ପାଣ୍ଠି ପାଇଁ ନକଲି ଏବଂ ଅଵୈଧ ନଗଦ ବ୍ୟବହାରକୁ ହ୍ରାସ କରିବ ।

ବିମୁଦ୍ରୀକରଣ ପରଠାରୁ ଭାରତ ସରକାର ଡିଜିଟାଲ୍ ପେମେଣ୍ଟ ପାଇଁ ଏକ ବଡ଼ ଧରଣର ଅଗ୍ରଗତି କରୁଛନ୍ତି । ଡିଜିଟାଲ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଇନିସିଏଟିଭ୍କୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ଏବଂ ନଗଦବିହୀନ (କ୍ୟାଶଲେଶ) ଟ୍ରାନ୍ସକ୍ସନକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ GOI ୟୁନିଫାଏଡ୍ ପେମେଣ୍ଟ ଇଣ୍ଟରଫେସ୍ (UPI) ଆରମ୍ଭ କଲା । BHIM (ଭାରତ ଇଣ୍ଟରଫେସ୍ ଅଫ୍ ମନି) ନାମକ ଏକ ସ୍ୱଦେଶୀ ମୋବାଇଲ୍ ଆପ୍ଲିକେସନ୍ ହେଉଛି ଏକ ୟୁନିଫାଏଡ୍ ପେମେଣ୍ଟ ଆପ୍ ଯାହା ଲୋକଙ୍କୁ ନଗଦବିହୀନ (କ୍ୟାଶଲେଶ) ଟ୍ରାନ୍ସକ୍ସନ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ କରିଥାଏ ।

କ୍ୟାଶଲେଶ ମନି ଟ୍ରାନ୍ସକ୍ସନ

There have been various other mechanisms for cashless money transfer that have been used by all of us over the past decade – in the form of Debit cards, Credit cards, Net banking, etc. – but they had strings attached such as the costs of owning the card swipe machines and transaction fees imposed by the banks. Therefore, to encourage seamless cashless transactions, the Govt. of India has launched BHIM UPI, which is slowly but surely helping businesses grow.

QR (କୁଇକ୍ ରେସପନ୍ସ) କୋଡ୍ ହେଉଛି ଏକ ଦୁଇ-ଡାଇମେନ୍ସନାଲ୍ ମେସିନ୍-ରିଡେବଲ୍ କୋଡ୍ ଯାହା କଳା ଏବଂ ଧଳା ବର୍ଗରେ ଗଠିତ । ଏହି କୋଡ୍ URL ଏବଂ ଅନ୍ୟ ବିଜନେସ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସୂଚନା ସଂରକ୍ଷଣ କରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ । ଏହି QR କୋଡ୍ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନର କ୍ୟାମେରା ଦ୍ୱାରା ପଢାଯାଏ ଏବଂ ଏହା UPI ଆପ୍ସରୁ ପେମେଣ୍ଟ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଥିଲା । RBI ଅନୁଯାୟୀ, BHIM UPI କୋଡ୍ ହେଉଛି ବିଶ୍ୱର ପ୍ରଥମ ଆନ୍ତ – କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ପେମେଣ୍ଟ ସିଷ୍ଟମ୍ । ଏହା ଏକ ଅଧିକ ମାନକ ଏବଂ ଶୃଙ୍ଖଳିତ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଯାହା ବୈଷୟିକ ସମସ୍ୟାକୁ ହ୍ରାସ କରିବ ଏବଂ ଲୋକଙ୍କୁ ନଗଦବିହୀନ ପେମେଣ୍ଟ ପାଇଁ କାର୍ଡ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ । BHIM UPI କୋଡ୍ ଆପଣଙ୍କ ମୋବାଇଲ୍ ଦ୍ୱାରା ସ୍କାନ୍ କରାଯାଇପାରେ ଏବଂ ଗୋଟିଏ ଉତ୍ସରୁ ଅନ୍ୟ ଉତ୍ସକୁ ଟଙ୍କା ସହଜରେ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ହୋଇପାରେ ।

ଏକ QR କୋଡ୍ କିପରି କାମ କରେ?

ଏକBHIM UPI QR କୋଡ ପେମେଣ୍ଟ ପ୍ରଦାନକାରୀଙ୍କ UPI ମୋବାଇଲ୍ ଆପ୍ ସହିତ ସ୍କାନ୍ କରାଯାଇଥାଏ । ପ୍ରଥମେ, ପେମେଣ୍ଟକାରୀଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରୁ ପେମେଣ୍ଟ ଆକାଉଣ୍ଟରୁ ଡେବିଟ କରାଯାଏ । ତା’ପରେ, ପେମେଣ୍ଟକାରୀଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ରିସିଭର ବ୍ୟାଙ୍କକୁ କ୍ରେଡିଟ୍ ବିବରଣୀ ପଠାଏ ଏବଂ ରିସିଭର ବ୍ୟାଙ୍କ ଏହି ପରିମାଣକୁ ପେମେଣ୍ଟକାରୀଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ କ୍ରେଡିଟ୍ କରେ । ଏହି ରାଶି ପେମେଣ୍ଟକାରୀଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଜମା ହେବା ପରେ, ପେମେଣ୍ଟ ପ୍ରଦାନକାରୀ ଏହି ରାଶି ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ କିମ୍ବା ରାଶି ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିପାରିବେ ।

Khatabook ବ୍ୟବହାର କରି QR କୋଡ୍ କିପରି ସୃଷ୍ଟି କରିବେ?

Khatabook QR କୋଡ୍ ଜେନେରେଟର ସହିତ, ଆପଣ ମାଗଣାରେ ଆପଣଙ୍କ ବିଜନେସ ପାଇଁ ଏକ UPI QR କୋଡ୍ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରିବେ । ଷ୍ଟେପ୍ ଗାଇଡ୍ ଏଠାରେ ଅଛି:

  1. Visit the Khatabook QR page.
  2. ନିମ୍ନଲିଖିତ ବିବରଣୀଗୁଡିକ ଯତ୍ନର ସହିତ ଏଣ୍ଟର କରନ୍ତୁ:
    • ନାମ
    • ଫୋନ ନମ୍ବର
    • ପିନ କୋଡ଼
  3. ଆପଣଙ୍କୁ ଆମର WhatsApp ଚାଟକୁ ନିଆଯିବ ।
  4. ଆପଣଙ୍କର ପେମେଣ୍ଟ ନାମ, VPA ଏବଂ ଆହୁରି ଆପଣଙ୍କର ବିବରଣୀ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତୁ ।
  5. ଆପଣ ପୁରା ପ୍ରକ୍ରିୟା ମାଧ୍ୟମରେ ଗାଇଡ ହେବେ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର QR କୋଡ୍ ସୃଷ୍ଟି ହେବ ।

ସର୍ବୋତ୍ତମ ଭାଗ ହେଉଛି, ଆପଣ ଆପଣଙ୍କର Khatabook QR କୋଡ୍ ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କ ଦ୍ୱାରରେ ମାଗଣାରେ ବିତରଣ କରିପାରିବେ! ଆପଣ ଆପଣଙ୍କର QR କୋଡ୍ 8-10 ବ୍ୟବସାୟ ଦିନ ସହିତ ଗ୍ରହଣ କରିବେ । ଆପଣଙ୍କ ଦୋକାନ କିମ୍ବା ଅଫିସ୍ ସ୍ଥାନରେ ମୁଦ୍ରିତ UPI QR କୋଡ୍ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରନ୍ତୁ । ଏଥିସହ, ଆପଣ ଆପଣଙ୍କର UPI QR କୋଡ ଫୋଟୋ ଆପଣଙ୍କର ବନ୍ଧୁ, ଗ୍ରାହକ ଏବଂ ସମ୍ପର୍କୀୟମାନଙ୍କ ସହିତ ସେୟାର କରିପାରିବେ । ଆପଣଙ୍କୁ ପେମେଣ୍ଟ କରିବା ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର UPI ଆପ କିମ୍ବା BHIM UPI ଆପ ସହିତ ସ୍କାନ୍ କରିବାକୁ କୁହ । ଥରେ ପେମେଣ୍ଟ ପାଇବା ପରେ, ଆପଣ ଆପଣଙ୍କର ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଏକ SMS ଏବଂ/କିମ୍ବା ଏକ ନୋଟିଫିକେସନ ପାଇବେ ।

UPI QR କୋଡ ଥିଲେ ଲାଭ କ’ଣ?

ପ୍ରାୟ ଏକ ଦଶନ୍ଧି ପୂର୍ବରୁ, ଜାପାନର ଉଦ୍ଭାବନ-କୁଇକ୍ ରେସପନ୍ସ (QR) କୋଡର ଅପାର ଲାଭ ଭାରତରେ କେହି କଳ୍ପନା କରିପାରିନଥିଲେ । ଏହା ପେମେଣ୍ଟ ପ୍ରଦାନ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ସରଳ କରିଦେଇଛି । ଏକ QR କୋଡ୍ 4296 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବର୍ଣ୍ଣମାଳା ଅକ୍ଷର ଗଚ୍ଛିତ କରିପାରିବ ଏବଂ ବାରକୋଡ ପରି ନୁହେଁ, ଏହା ପେମେଣ୍ଟ ସୁବିଧା ପାଇଁ ଯେକୌଣସି ଦିଗରେ ସ୍କାନ୍ କରାଯାଇପାରିବ ।

#1. ଅତିରିକ୍ତ ସେଟ ଅପ ପାଇଁ କୌଣସି ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ ।

ଜଣେ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କ ଦୋକାନରେ ଏକ ପଏଣ୍ଟ ଅଫ୍ ବିକ୍ରୟ (PoS) ମେସିନ୍ ସ୍ଥାପନ କରିବାର କୌଣସି ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ । ଏହା କମ୍ ମୂଲ୍ୟରେ ବ୍ୟବସାୟୀମାନଙ୍କୁ ପ୍ରାପ୍ତ କରିବାରେ ଏକ ପ୍ରବେଶ ପ୍ରତିବନ୍ଧକକୁ ହ୍ରାସ କରିଛି । ଅଧିକନ୍ତୁ, ଆଧୁନିକ ଯୁଗର ଯୁବ ଗ୍ରାହକମାନେ ଦିନକୁ ଦିନ ଅଧିକ ଧୈର୍ଯ୍ୟହରା ହେବାକୁ ଲାଗିଲେ । ସେମାନେ ଏକ ସମାଧାନ ଚାହାଁନ୍ତି ଯାହା ଶୀଘ୍ର ଏବଂ ସହଜରେ ସେମାନଙ୍କ ହାତରେ ଉପଲବ୍ଧ ଏବଂ QR କୋଡ୍ ଠିକ୍ ତାହା ପ୍ରଦାନ କରେ । UPI QR କୋଡ ବ୍ୟବସାୟୀ ତଥା ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଲାଭ ଦିଏ । କୌଣସି ଟ୍ରାନ୍ସକ୍ସନ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ତଥ୍ୟ ଇନପୁଟ୍ କରିବାର କୌଣସି ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ, ଯାହା ଆଜିର ଯୁବ ପିଢ଼ିକୁ ଆକର୍ଷିତ କରୁଛି ।

#2. ହ୍ରାସ ହୋଇଥିବା ଟ୍ରାନ୍ସକ୍ସନ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ତ୍ରୁଟି/strong>

ବିମୁଦ୍ରୀକରଣ ପରେ, QR କୋଡ୍ ଆଧାରିତ ପେମେଣ୍ଟ ଶୀଘ୍ର ଗତି କରୁଛି । ଉଦାହରଣସ୍ୱରୂପ, ଆପଣ କେବଳ ୟୁଟିଲିଟି ବିଲ୍, ଗ୍ରୋସରୀ, ଇନ୍ଧନ, ଭ୍ରମଣ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କ୍ୟାଟେଗୋରୀ ପଇଠ କରିବାକୁ ଏକ QR କୋଡ୍ ସ୍କାନ୍ କରିପାରିବେ । BHIM UPI QR କୋଡ୍ ହେଉଛି ଏକ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଯାହା କାର୍ଡ ସ୍କିମ୍ ସହିତ RuPay, Mastercard ଏବଂ Visa ସହିତ କାମ କରେ । ଅଧିକନ୍ତୁ, ଏହା କାର୍ଡ କିମ୍ବା UPI ଦେବା ପାଇଁ ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କୁ ନମନୀୟତା ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ, ଯାହାଦ୍ୱାରା ଜଣେ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ପାଇଁ ଟ୍ରାନ୍ସକ୍ସନ ସମାପ୍ତ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ବଢିଥାଏ ।

#3. ସୁରକ୍ଷିତ କାରବାର ଏବଂ ପାରସ୍ପରିକ କାର୍ଯ୍ୟଦକ୍ଷତା

କେବଳ QR କୋଡ୍ ସ୍କାନ୍ କରି, ଆପଣ କୌଣସି ଡାଟା ନଷ୍ଟ କିମ୍ବା ସୁରକ୍ଷା ଉଲ୍ଲଂଘନକୁ ଏଡାଉଛନ୍ତି । UPI QR କୋଡ୍ ପାରସ୍ପରିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହୋଇଛି ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଗ୍ରାହକମାନେ ନିଜ ଇଚ୍ଛା ଅନୁଯାୟୀ ପେମେଣ୍ଟ କରିପାରିବେ ଏବଂ ନିଜ ପସନ୍ଦର ଯେକୌଣସି ଆପ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ । ଫଳସ୍ୱରୂପ, ପେମେଣ୍ଟ ଇକୋସିଷ୍ଟମ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏଟିଏମରୁ ନଗଦ ଟଙ୍କା ଉଠାଇବା ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ମୋବାଇଲ ଆଧାରିତ ପେମେଣ୍ଟ ବ୍ୟବହାର କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛି । ଏହା ମଧ୍ୟ PoS ଟର୍ମିନାଲ୍ ନିୟୋଜନ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ଏଡ଼ାଇ ଦେଇଛି ।

ଅନ୍ତିମ ଉପସଂହାର

ଭାରତରେ ଆର୍ଥିକ ସାକ୍ଷରତାକୁ ଆହୁରି ଅନେକ ବାଟ ବାକି ଅଛି। ଆମର ଜନସଂଖ୍ୟାଗତ ଡିଭିଡେଣ୍ଡର ଲାଭ ପାଇବା ଉଚିତ୍ । UPI QR କୋଡ୍ ପରି ଉଦ୍ଭାବନ ବିଷୟରେ ଜନସଂଖ୍ୟାକୁ ଶିକ୍ଷା ଦେବାରେ ଯୁବକମାନେ ନେତୃତ୍ୱ ନେବା ଉଚିତ୍ । ବିଶେଷ କରି ଆର୍ଥିକ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତୀକରଣ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଗ୍ରହଣ ପାଇଁ ଭାରତ ଏକ ଟପିଙ୍ଗ ପଏଣ୍ଟ ଦେଖୁଛି । ସରକାର ଗୋଟିଏ ପଟେ ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କୁ ଡିଜିଟାଲ କାରବାରକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରୁଥିବାବେଳେ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ବହୁଗୁଣିତ ପ୍ରଭାବ ହେବ ।ବୃଦ୍ଧି ହେଉଥିବା ଡିଜିଟାଲ୍ ପେମେଣ୍ଟ୍ କ୍ଷୁଦ୍ର ଓ ମଧ୍ୟମ ଉଦ୍ୟୋଗଗୁଡିକର (SMEs) ଲାଭରେ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଛି ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଢଙ୍ଗରେ । ସବୁଠୁ ବଡ ବାର୍ତ୍ତା ହେଉଛି ସଚେତନତା ଏବଂ ଆମେ ଏହାକୁ କିପରି ସାଧାରଣ ଗ୍ରହଣ ପାଇଁ ସରଳ କରିପାରିବା, ଯେହେତୁ ଆପଣଙ୍କ ବିଜନେସ ପାଇଁ ଏହାର ଅପାର ଲାଭ ହେତୁ ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ ଅଟେ ।

Related Posts

Leave a Comment